Plánovanie trasy pre cykloturistov začiatočníkov

Plánovanie trasy pre cykloturistov začiatočníkov

Plánovanie trasy je jedným z prvých krokov, keď sa rozhodnete pre cykloturistiku. Bez toho, aby ste vedeli, kam presne idete (infraštruktúra, podnebie…), je predsa nemožné sa vhodne zbaliť.

Preto začneme najskôr s pár tipmi na trasy a krajiny, o ktorých si myslíme, že sú pre začiatočníka najvhodnejšie. Odporučíme vám samozrejme len tie, s ktorými máme osobnú skúsenosť. Pokiaľ máte v rukáve ďalšie návrhy, sem s nimi do komentov.

Aké su ideálne vlastnosti cykloturistickej trasy pre začiatočníka?

  1. bezpečnosť (a tým myslíme bezpečnosť na ceste, nie čo ste videli v správach)

  2. vhodnosť pre cyklistovu výdrž

  3. nádherné scenérie a zaujímavosti

  4. jednoduché kempovanie alebo platené ubytovanie

  5. dostupnosť verejnej dopravy, ak si potrebujete skrátiť trasu

  6. cykloservisy

  7. jednoduchá dostupnosť vody a jedla

cyklista prechádza cez most, ťahajúc vozík, dva psy vedľa neho. záber zozadu.

Odporúčané miesta a krajiny, kde stratiť svoje cykloturistické panenstvo

Európa

Vždy si budeme stáť za tým, že Európa je úžasné miesto, kde začať s cykloturistikou. My sme panenstvo stratili na Dunajskej cyklotrase (presnejšie z Prahy do Linzu, kde sme sa potom pripojili k Dunaju až do Bratislavy). Väčšina európskych cyklociest vedie po malých cestách alebo cyklochodníkoch. Skvelá výhoda pre začiatočníka! Takisto vodiči v drvivej väčšine cyklistu rešpektujú a pri predchádzaní mu dajú priestor. Mnoho kempov, warmshowers hostiteľov, voda je jednoducho dostupná a pitná z vodovodu. Európa má výbornú sieť železníc. Môžete si vybrať z absolútnych rovín (ako je Dunajská cyklocesta), cyklotrás popri horských riekach, ktoré sú o trochu náročnejšie (Inn, Enns v Rakúsku) alebo horských prechodov cez švajčiarske Alpy alebo talianske Dolomity. Navyše väčšina cyklotrás je tak výborne značená, že takmer nepotrebujete mapu!

A z čoho si vybrať?

EUROVELO – je sieť európskych cyklotrás, ktoré po dokončení budú mať cez 70 000 kilometrov. Na maličkú Európu je toto číslo úžasné. Ak pôjdete na ich stránku a kliknete na číslo trasy, na mape uvidíte, aká časť trasy je dokončená a na ktorej sa stále pracuje. Medzi jednotlivými Eurovelo trasami sa dá ľahko kombinovať.

Rakúske cyklocesty – ak hľadáte super špeciálnu prvú skúsenosť, bez starostí, s perfektnou infraštruktúrou, prekrásnymi scenériami, vyberte si Rakúsko. Táto stránka vám pomôže vybrať si. Doteraz si pamätáme, ako sme prvýkrát prekročili hranicu do Rakúska na bicykli. Oberosterrech, kraj zelených kopčekov a otvorených garáží (autá a bicykle nebolo zjavne potrebné zamykať), magické miesto. Toľko cyklochodníkov, nádherné Alpy a vy sa veziete popri jednej z mnohých rakúskych riek. Bicyklovali sme cez Rakúsko takmer na každej z nasledujúcich cyklociest a vždy nejakú inú cyklotrasu.

Sustrans – keďže sme tri roky pred cestou žili v UK, vyskúšali sme aj niektoré z cyklotrás zo siete Sustrans. New Forest, Isle of Wight, Cotswolds, Snowdonia, Cairngorms. Nie je to už taký level cyklotrás, aký ponúka napr. Rakúsko, ale nájdete tu nádherné scenérie, dobré služby, dostatok obchodov a vody. Pripravte sa na strmé kopce! Po zdolaní mnohých 2500 metrových alpských prechodov sme si mysleli, že už nás nič neprekvapí. No Škóti a Welšania nestavajú cesty, ale múry :).

Severná Amerika

Keď sme v Kanade medzi Nanaimom a Victoriou videli, že cyklotrasa vedie po trojprúdovej diaľnici, neverili sme vlastným očiam :). Samozrejme, že v tejto časti sveta nájdete aj vhodnejšie cyklocesty, ale nie je ich veľa.

Icefields Parkway – nie je to cyklocesta, ale má širokú krajnicu a ak nejdete v hlavnej sezóne s tisíckami karavanov, dá sa považovať za vhodnú aj pre začiatočníka. Musíte počítať s dvomi horskými pasmi, ale sklon je v pohode. Jednoznačne doporučejeme vybrať sa sem mimo hlavnú sezónu kvôli dostupnosti miest v kempoch. Ak plánujete len Icefields Parkway a viete, kedy presne tu budete, určite si kempy a ubytovanie rezervujte dopredu. Inak dopadnete ako my a budete závislí na ochote ostaných kemperov s vami zdieľat svoje miesto.

Adventure Cycling Association ponúka 47 283 míľ zmapovaných cyklociest v USA. Akurát nie úplne takých, aké by ste očakávali. Na jednej z nich – Lewis Clark trase, sme si mohli vybrať medzi frekventovanou cestou bez krajnice na jednej strane alebo prejsť na druhú stranu rieky Columbia na medzištátnu diaľnicu. Takže toto by sme naozaj začiatočníkovi neodporúčali. Samozrejme v USA nájdete Great Mountain Bike Divide, kde vás autá trápiť nemusia, len medvede :), ale zostaňme pre túto chvíľu na asfalte. Takže úprimne vám musíme povedať, že hoci scenérie USA sú jedinečné a tak variabilné, cyklistika tu naozaj nie je vhodná pre úplného začiatočníka. Aspoň teda trasa, ktorou sme išli my. Šoféri nie sú práve nadšení, že im cestu okupujú cyklisti, čo pre nás predstavuje hlavný dôvod, neodporučiť USA začiatočníkovi. Sme si istí, že tu nájdete aj kratšie lokálne trasy, ktoré vás vyvedú na vedľajšie cesty a cyklochodníky, ale musíte ich aktívne hľadať v mape a pýtať sa domácich. Stali sa nám aj príjemné prekvapenia ako cyklochodník po západnom brehu jazera Tahoe alebo za Cascade Locks smerom na Portland, čo bolo okorenené dlhým schodiskom, lebo veď cyklochodník :). Keď už nejaké skúsenosti máte, môžeme odporučiť Najosamelejšiu cestu Ameriky, ktorá má slušnú krajnicu a skutočne minimum dopravy. Na druhej strane viac než desať horských prechodov a vyžaduje, aby ste niesli na určitých úsekoch veľa vody. Preto len jedna rada: nejazdite v púšti v lete ;).

Mexiko podobne toho mnoho neponúka pre úplných začiatočníkov. Pre cyklistov, ktorí už nejaké skúsenosti majú, by bola vhodná Baja California. Niektorí namietnu, že hlavná cesta cez polostrov je nekvalitná, čo je určite na niekoľkých miestach pravda a že je tam hustá doprava. My sme na Baje boli v novembri a decembri, čo je už hlavná sezóna v Mexiku a na dopravu sme si fakt sťažovať nemohli. Áno, jazdia tam kamióny, ale väčšina z nich počká, kým je cesta voľná a pri predbiehaní prejdú do opačného pruhu. Ako aj väčšina normálnych áut. Po 4 mesiacoch v USA bolo toto najväčšie prekvapenie. Odporúčame vám nezačať v Tijuane, ale v Mexicali, lebo cesta č.5 bola nedávno zrekonštruovaná, má širokú krajnicu a minimum dopravy (okrem posledných 40 km pred napojením na jedničku, kde je prašná kamenistá cesta, jazditeľná na bicykli so širšími pneumatikami).

Ok, takže máte vybratú krajinu/krajiny a teraz? Plánovanie trasy ďalej vyžaduje prácu s mapou. My si väčšinou zhruba načrtneme cestu do google máp, aby sme videli kilometráž a mohli si predstaviť, ako dlho nám to asi potrvá. Zbytok plánovania už riešime priamo na ceste a rozhovormi s miestnymi.

Ak idete na krátko, pokojne si vezmite papierovú mapu alebo ju často dostanete v informačnej kancelárii pre turistov zadarmo.  Ak je vaša cesta dlhšia, asi so sebou nechcete vláčiť tony papierových máp. Toto sú aplikácie, ktoré využívame my alebo náš kamarát Chris zo Švajčiarska, ktorý bicykluje z Aliašky do Patagónie. 

Aplikácie na plánovanie trasy priamo na ceste

UPDATE 2019!!

Mapy.cz

Výhody: Naša najobľúbenejšia aplikácia v Strednej Amerike. Offline použitie. Ponúkne vám výškový profil aj pre trasu autom (to znamená po väčších cestách). Zahŕňa vrstevnice. Ľahko sa v nej orientuje.

Nevýhody: Oproti google má v offline verzii obmedzenú databázu miest a takisto aj funkcia hľadania nefunguje najlepšie.

Google mapy

Výhody: Ak ste online, dostanete všetky info o cyklotrasách, výškový profil a to ostatné, čo normálne na googli hľadáte (reštaurácie, ubytovanie, Červený Kríž a hasičov, kde vás v Mexiku väčšinou nechajú prespať). Street view je výborné, pokiaľ chcete zhodnotiť dopravu, kvalitu cesty, krajnicu.

Nevýhody: Obmedzená funkcionalita offline (mapy si môžete stiahnuť vopred). Nemožnosť zvoliť cyklotrasu v offline móde, limitované množstvo informácií na mape.

Maps.me

Výhody: Výborne poslúžia offline, apka zobrazuje výškový profil a navrhne vám trasu. Tu ale prichádza aj hlavná nevýhoda.

Nevýhody: Je ťažké, až nemožné maps.me prinútiť zmeniť trasu, ktorú vám navrhli. Vyhýba sa veľkým cestám natoľko, že je schopné vás poslať namiesto 20 km po väčšej ceste na 150-kilomerový okruh. Máte obmedzené množstvo bodov na trase. Neponúka výškový profil pre auto trasu (čo by bolo možné riešenie, ako sa vyhnúť šialeným návrhom na cyklotrasu).

Orux maps

Výhody: Vrstevnice, výškový profil aj pre auto, funguje offline.

Nevýhody: Nie je to ideálne riešenie pre technicky nie príliš zdatných cyklistov. Orux maps sú celkom zložité na orientáciu, čo vyžaduje niekoľko večerov v stane alebo 82 stranový manuál :).

Keď na jeseň znovu reštartujeme našu cestu a vydáme sa do Strednej a Južnej Ameriky, plánujeme vyskúšať Komoot. Otestujeme ju a potom vám ju pridáme do tohoto zoznamu. Zatiaľ recenzia od Toma.

Veríme, že sa vám článok páčil a cítite sa zase o trochu pripravenejší. Nabudúce si povieme o….. vlastne ešte nevieme :D.

Follow Luba Lapsanska:

Staršia žena, 33 rokov, životom skúsená, a preto prestala byť doktorkou a stala sa cestovateľkou. Má radšej zvieratá ako ľudí, lebo neklamú a na svet sa rada kuká cez hľadáčik foťáku.

Latest posts from

Jeden komentár

  1. […] Ako naplánovať trasu, čo si zbaliť a čo nechať doma, ako vybrať cestovnú poistku, ako riešiť spanie, jedlo vhodné na diaľkovú cykloturistiku, vychytávky a tipy, ktoré vám uľahčia prvé kroky (kilometre). Ak máte nejaké konkrétne otázky, určite nám ich hoďte dole do komentárov.  […]

Povedz nám svoj názor